Przyjmujemy nietypowe zlecenia

Zadzwoń i zapytaj

660 461 428

biuro@dddczystosc.pl

Pluskwy - zwalczanie

Zwalczenie pluskiew z DDD Czystość


Charakterystyka pluskiew i metody usuwania pluskiew

Pluskwy są to niewielkie, czerwono-brązowe owady. Ich cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar i spłaszczony kształt. Jednak opita krwią pluskwa zmienia kształt na lekko wybrzuszoną. Dzięki swoim rozmiarom pluskwy są niezwykle trudne do wytępienia, a często nawet do zauważenia niewprawnym okiem. Większość osób dowiaduje się o tym, że pluskwy zamieszkują ich mieszkanie poprzez odkrycie bolesnych ugryzień na swojej skórze. Pluskwy są niezwykle częste w miastach takich jak Kraków. Nieprawdą jest także przekonanie, że pluskwy są szkodnikiem występującym jedynie wśród ludzi ubogich. Pluskwę możemy przynieść do domu po wizycie w przedszkolu czy autobusie, wystarczy jedna para insektów, by w naszym mieszkaniu niebawem znajdowała się cała chmara pluskiew. Pluskwy są aktywne głównie nocą, panicznie boją się światła dziennego, oraz sztucznego, dlatego też są one tak trudne do znalezienia.

Pluskwy - zwalczanie domowymi metodami

Istnieje wiele domowych metod usuwania pluskiew. Większość z nich jest jednak nieskuteczna i powinna być wykorzystywana jako dodatek do profesjonalnych metod zwalczania pluskiew. Podstawową metodą zwalczania pluskiew jest gruntowe wyczyszczenie wszelkich sprzętów, łóżek, materaców, ubrać. Wszystko to należy wyprać w co najmniej 60 stopniach, nawet o kilka stopni niższa temperatura nie wystarczy by wybić wszystkie jajeczka larw. Kolejnym krokiem jest dokładne odkurzenie całego mieszkania, zwłaszcza przestrzeni za listwami i wszelkich szczelin między meblami. Ostatnim krokiem jest dokładne umycie wszystkiego przy użyciu ciepłej wody i mydła. Ponownie, nie jest zalecane by były to jedyne metody używane do zwalczenia pluskiew. Pluskwy, zwłaszcza te lęgnące się w miastach takich jak Kraków są niezwykle odporne na wszelkie domowe środki mające je zwalczyć i jedyną metodą na skuteczną walkę z nimi jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Profesjonalne usuwanie pluskiew

Usuwanie pluskiew przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją jest jedynym pewnym sposobem na pozbycie się tych insektów i uniemożliwienie im powrotu. Profesjonalna ekipa zadba o to by znaleźć wszelkie gniazda, legowiska i jajeczka pluskiew. Sam proces zwalczanie pluskiew jest niezwykle prosty. Ekipa rozpyla w pomieszczeniu specjalne środki chemiczne mające za zadanie zabić wszystkie pluskwy. Sam proces trwa około dwóch godzin, po czym pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć. Następnie nie można użytkować pomieszczenia przez 24 godziny. Ekipa zadba także o usunięcie ciał insektów oraz zadbają o wypranie wszelkich materiałów, które mogą zawierać jajeczka larw pluskiew. Usługi zwalczania pluskiew są powszechnie dostępne w większych miastach, w Krakowie usługi takie są niezwykle tanie biorąc pod uwagę ich skuteczność.

Pluskwy domowe – szkodnik XXI wieku

Pluskwa domowa do niedawna była stosunkowo rzadko raportowanym szkodnikiem domowym. Jednak w ostatnich latach zaczęła się ona pojawiać coraz częściej. Nie do końca wiadomo czy wzrost zapotrzebowania na usługi usuwania pluskwy związany jest z częstszym jej występowaniem, czy zakończeniem stygmatyzacji jej występowania.

Jak rozpoznać pluskwę domową

Pluskwa są to czerwono-brązowe owady o owalnym kształcie. Rozpoznać je można po bardzo widocznych czułkach i przez ich mocno spłaszczony odwłok, który zwęża się ku przodowi. Pluskwy domowe doskonale wspinają się po każdej powierzchni. Ich pancerz sprawia, że są niezwykle wytrzymałe, są w stanie bez większych problemów przeżyć zostanie zdeptanym przez człowieka. Pluskwy nie posiadają skrzydeł, co ułatwia ich rozpoznanie. W ciągu swojego życia, jeśli insekt ma odpowiednie warunki do życia, nieustanny dostęp do żywiciela i właściwą temperaturę samica pluskwy jest w stanie złożyć nawet do 900 jaj. Dlatego też zwalczanie pluskiew jest tak trudne.

Pluskwę najłatwiej rozpoznać po bolesnych ukąszeniach jakie znajdziemy na naszym ciele. Jest to najprostszy sposób na przekonanie się, że w naszym mieszkaniu występują te szkodniki. Innym sposobem jest przeszukanie domu w poszukiwaniu łupin jajek, złuszczonych skorup i odchodów. Poszukiwanie samych pluskiew jest dużo bardziej skomplikowane, owady te wiodą nocny tryb życia. W dzień zaś ukrywają się we wszelakich zakamarkach mieszkania. Pluskwy boją się światła, dlatego też czasem można je zaobserwować uciekające do swoich gniazd po zapaleniu żarówek w pokoju. 

Skąd biorą się pluskwy 

W świadomości społecznej utarło się przekonanie, że pluskwy występują jedynie w brudnych, zagraconych mieszkaniach. Nic bardziej mylnego. Pluskwy wręcz preferują czyste i zadbane powierzchnie, mogą się po nich dużo sprawniej poruszać oraz znacznie łatwiej jest im znaleźć miejsce na kryjówkę. Pluskwa może się znaleźć w naszym mieszkaniu czy domu poprzez kilkanaście różnych sposobów:

 • Przyniesienie insekta przez zwierze domowe
 • Przetransportowanie owada na ubraniu np. po jeździe w komunikacji miejskiej
 • Poprzez zakup używanych ubrań, lub mebli
 • Na bagażu podróżnym
 • Poprzez spędzenie nocy w hotelu, czy hostelu
 • Hydraulik czy elektryk mogą bez własnej wiedzy przynieść pluskwy do naszego mieszkania, podczas wykonywania swoich usług.

Jak widać jest mnóstwo sposobów w jaki pluskwa może dostać się w nasze cztery ściany. Żaden z nich jednak nie jest związany z brudem, lub słabą higieną.

Zwalczanie pluskwy

Zwalczanie pluskwy wymaga  znajomości tych insektów, jak również dysponowania odpowiednią technologią i wykwalifikowanym personelem. Nasza firma oferuje usługi usuwania pluskwy z terenu:

 • Mieszkań
 • Domów
 • Hoteli
 • Hosteli
 • Moteli
 • Biur i firm
 • Przedszkoli i szkół

Dysponujemy sprzętem umożliwiającym na szybką lokalizację siedlisk owadów i sprawne ich usunięcie. Stosujemy nowoczesne metody oprysku, zamgławiania i odymiania, które pozwalają na całkowitą eksterminację szkodników.